A művészet első feladata, hogy megszépítse az életet”

(Nietzsche)

Zene

Tanítványaink a zene tanszakon választhatnak a hegedű, zongora, gitár, furulya, trombita vagy harsona hangszerek közül.

Képzőművészet

Szeretnénk, ha tanítványaink megnyílnának a művészetek számára, és befogadó, a szellemi értékeket értő és használó, teljes személyiségű emberekké válnának.

tánc

Tánc, ezen belül a néptánc, melyet a folklórismeret tantárgy egészít ki. A művészeti nevelés a növendékek saját alkotóerejére épít.

Alapfokú Művészeti Iskola: ZENE TANSZAK

A Szent Mihály Görög Katolikus Általános Iskolában a 2020/21-es tanévtől kezdődött meg a művészeti nevelés. Művészeti iskolánk három tanszakkal indult. Tanítványaink a zene tanszakon választhatnak a hegedű, zongora, gitár, furulya, trombita vagy harsona hangszerek közül.

A képzés struktúrája a következőképpen alakul: 2 előképző évfolyam, amit 6 alapfokú évfolyam követ. Ez azt jelenti, hogy az intézményünkbe bekerült gyerek, akár 8 éven keresztül tanulhatja a választott hangszert. Ennek elvégzése után pedig művészeti alapvizsgát tehet.

Elsődleges célunk a zene megszerettetése, olyan területek fejlesztése, amire csak a zene képes. Az iskola hangszeres tanárai: hegedű: Molnár Marianna, Kovács Viktória; gitár: Nagy Attila, Varga Gábor; zongora: Tar Éva; fúvós hangszerek: Tóth Balázs.

Az intézmény számos fellépési lehetőséget, versenyen való részvételt biztosít a növendékek számára. A kiemelkedő tehetségek idegenben is megcsillogtathatják tudásukat tanulmányi versenyeken. Félévente iskolán belül tanszaki hangversenyt szervezünk, ahol mindenki megmutatja az aktuális félévben megszerzett tudását.

Ezt a képzést kiegészíti a csoportos szolfézs oktatás, ami nagyban elősegíti a gyerekek hangszeres előmenetelét. Szolfézs tanárunk: Illyés Adrienn, akinek vezetésével már több éve működik az intézmény falai között a Szent Mihály Gyermekkar. A kórus tagjai nem csak hangszeres növendékek. Bárki csatlakozhat, aki szeretne egy jó hangulatú csapat tagja lenni. Állandó meghívottjai kórustalálkozóknak. A 2023/24-es tanévben arany minősítéssel tértek haza a Hajdúszoboszlón megrendezett Éneklő Ifjúság kórusversenyről.

A művészeti nevelés mindamellett, hogy minden tanuló az általa választott tanszakon a legnagyobb eredményeket érje el gyakorlással és kitartással, a mindennapi élet fontos követelményeire is felkészít, úgymint kommunikációra, kreativitásra, kooperációra. Az ember veleszületett késztetése a kíváncsiság és az alkotás, mely iskolánk művészeti nevelésében kiemelkedő szerepet kap.

A képzőművészeti tanszakunkon különböző technikákkal találkozhatnak a művészpalánták, bővítve ezzel az amúgy is fejlett kreatív érzéküket. A harmadik tanszak a tánc, ezen belül a néptánc, melyet a folklórismeret tantárgy egészít ki. A művészeti nevelés a növendékek saját alkotóerejére épít. Mi, művésztanárok szeretnénk, ha a gyerekek fejlődésük során harmonikus és teljes személyiséggé nevelkednének a sok-sok őket érő hatásnak köszönhetően.

A zene, a képzőművészet és a tánc egyenlő mértékben van jelen a kognitív és a szociális készségek, a harmonikus személyiség fejlesztésében. Szeretnénk, ha tanítványaink megnyílnának a művészetek számára, és befogadó, a szellemi értékeket értő és használó, teljes személyiségű emberekké válnának.